Jdi na obsah Jdi na menu
 


kočičky - nemoci

 
 

Diabetes Mellitus - cukrovka

Cukrovka je poměrně časté onemocnění lidí a u starších domácích miláčků je zjišťovaná také stále častěji. Zanedbaná a neléčená cukrovka může mít vážné důsledky, které mohou vést až ke smrti vašeho čtyrnohého přítele. Dobrou zprávou ale je, že většina diabetických zvířat lze dnes již léčit a v případě, že se rozhodnete věnovat čas a peníze na jejich léčbu, žijí šťastný, normální život.

 

Hypertyreóza - onemocnění a léčba

Hypertyreóza je onemocnění způsobené nadměrnou činností štítné žlázy, orgánu který se nachází na krku po obou stranách hrtanu. Tato žláza produkuje hormon štítné žlázy tyroxin, který napomáhá při regulaci metabolizmu vaši kočky. Jestliže štítná žláza produkuje nadměrné množství hormonu, "vnitřní motor" vaši kočky se přetáčí. Onemocnění se dá úspěšně léčit, ale neléčené končí smrtí.
 

Onemocnění ledvin koček

Selhání ledvin je častý zdravotní problém koček středního a staršího věku. Postupné zhoršování funkce ledvin je nevyhnutelná součást procesu stárnutí a vyskytuje se (v různém rozsahu a stupni) u mnoha zvířat. Poškození je trvalé a nakonec fatální (vždy končí smrtí). Vaši kočku ale i po zjištění nemoci, pokud bude dostávat účinné léky a vy budete dobře spolupracovat s ošetřujícím veterinárním lékařem, čeká ještě mnoho měsíců dobrého a spokojeného života.
 

Virus kočičí leukémie (FeLV)

Virus kočičí leukémie (FeLV) je pravděpodobně nejdůležitějším virem, který se vyskytuje u koček. Přibližně u jedné ze tří koček které s virem přijdou do styku se vyvine infekční onemocnění, které téměř vždy končí smrtí. Kočičí leukémie má mnoho příznaků. Oslabení imunitního systému způsobuje, že kočky jsou pak náchylnější i k jiným infekčním chorobám. Účinek viru na imunitní systém je podobný tomu, který má AIDS u lidí. Virus kočičí leukémie postihuje pouze kočky a není přenosný na člověka a na jiné druhy zvířat, např. psy.
 
 

Značkování močí

Kočky při dodržování své hygieny jsou obvykle pečlivé až úzkostlivé a jen velmi zřídka znečisťují byt, nebo dokonce značkují v bytě. Nelze se proto divit, že když to vaše kočka udělá, rozčilí vás to a nevíte co s tím máte dělat. Pochopit důvod proč kočky někdy začnou znečisťovat byt, pomůže při odstraňování tohoto problému. Ve většině případů k tomu dochází při znepokojení, nebo rozrušení kočky.