pejskové - obecné
Koupit si psa je jediný způsob, jak za peníze získat lásku, řekl kdysi G. B. Shaw. S jeho slovy nelze než souhlasit, ale než k samotné koupi přistoupíte, trochu se zamyslete. Budete mít dostatek času a financí, abyste péči o živého tvora zvládli? Co všechno je nutné předem zvážit? Jak si vybrat štěně? Pokud vás trápí podobné otázky, pak čtěte dále…
Čas
Pes jakéhokoliv plemene bude mít nároky na čas (některá plemena více a některá méně, ale všechna váš denní režim ovlivní). Pokud chcete, aby váš vztah bych uspokojivý, budete muset svému psu věnovat několik hodin denně (venčení, krmení, péče o zevnějšek, péče v případě nemoci atd.)
Finance
Pes bude mít nároky i na vaší peněženku, dobře zvažte, jaké jsou vaše finanční možnosti. Například krmení menšího psa vyjde levněji než velkého. Všichni ovšem potřebují zdravotní péči, platí se za ně poplatky státu apod.
Bytové podmínky
Vybírejte plemeno také podle toho, kde a v jakých podmínkách bydlíte.
Váš způsob života
Pes je tvor velice tvárný a přizpůsobit se životnímu stylu rodiny mu nedělá velké potíže, přesto i tento aspekt je třeba brát do úvahy. Pokud jste od rána do večera v práci a ještě máte k tomu vedlejší zaměstnání, pak by nebylo vhodné pořizovat si psa. Sportovní lidé by si k sobě měli vybírat temperamentní psi a naopak lidé pohodlnější by měli volit společenská plemena méně náročná na pohyb.
Vztah k ostatním členům domácnosti
Je dobré zvážit, kdo se o psa bude v první řadě starat a jak pes ovlivní život ostatním členům rodiny. Je možné, že někdo si zvíře třeba nepřeje, případně někomu může zkomplikovat zdravotní stav (alergie).
Délka života
Psa si pořizujeme na 10 a více let, není tedy jen chvilkovým koníčkem!
Jak si vybrat štěně
Když už jste se rozhodli, že si pejska opravdu pořídíte, musíte promyslet další aspekty…
Psa, nebo fenu ?
To je velice individuální, záleží na tom, co komu vyhovuje. Fenky bývají jemnější, komunikativnější, musíte počítat s háráním 2x do roka, pokud budete chtít odchovat štěňata, je třeba si to dobře promyslet a případně se poradit se zkušeným chovatelem, co to obnáší. Pes bývá tvrdší, pracovitější, odpadají problémy s háráním, ale zase ho lákají háravé feny a procházky i v tom nejhorším nečase musí být trochu delší.
Štěně, nebo raději dospělého psa?
I zde jsou mnohá pro a proti. Výchova štěněte je náročná, období loužiček nějakou dobu trvá, také se musí počítat s destruktivním potenciálem štěněte. Na druhou stranu je v tomto období pes nejtvárnější a můžete si ho vychovat k obrazu svému. Dospělý pes nepotřebuje tak intenzivní péči, nebývá tak ničivý, ale zase má již své návyky a zkušenosti, které mohou někdy dělat problémy opři sžívání s novým prostředím a novou smečkou.
Čistokrevného psa s průkazem původu, nebo psa bez „papírů“?
Pokud máte jasnou představu, jakého psa chcete, jaké vlastnosti od něj očekáváte, pak je dobré volit čistokrevného psa s průkazem původu. Tak máte největší záruku toho, že z roztomilého štěněte vyroste opravdu pes, jakého očekáváte a chcete, a že bude odpovídat vybranému plemeni. Jestliže chcete ušetřit a zvolíte psa čistokrevného bez PP, vystavujete se nebezpečí, že vám z něj vyroste něco, co třeba nebude zcela odpovídat vašim představám, případně že bude psík zatížen nějakou vadou, pro kterou byl například jeden z rodičů vyřazen z chovu.